بیمارستان ولی عصر (عج) فسا

 hedere bimarestan 000597.jpg

آخرین اخبار

مشاهده کلیه اخبار

فوق تخصص نوزادان بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) فسا گفت : شیر مادر بهترین و کاملترین غذا برای نوزادان شیرخوار و کودکان تا پایان دو سالگی است .

به گزارش روابط عمومی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج)فسا؛ دکتر عالیه میرزایی افزود: تغذیه شیر خوار فقط با شیر مادر از بدو تولد تا پایان 6 ماهگی به تنهایی تمام نیاز های غذایی شیر خوار را تامین می کند و احتیاج به آب و غذای دیگری نیست . سپس ادامه شیر مادر همراه با غذای کمکی تا 2 سالگی رشد و تکامل کودک را تامین می کند .

وی با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر باعث افزایش بهره هوشی کودک می گردد اضافه کرد : کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند سالم تر از آنهایی هستند که از شیر خشک و یا سایر شیر ها استفاده کرده اند ،شیری که در پستان ها در دو سه روز اول پس از زایمان تولید میکند آغوز یا کلستروم نامیده می شود که غلیظ ، زرد رنگ و یا به رنگ روشن و سرشار از مواد ایمنی بخش است و بهترین محافظ کودک در برابر بیماریهای عفونی و یا سایر بیماری ها می باشد ، به حدی که آن را اولین واکسن نوزاد می نامند.

دکترمیرزایی افزود ؛ در هر وعده شیر دهی قسمت اول شیر رقیق تر است و قسمت انتهایی شیر غلیظ تر و چرب تر ، باید هر دو بخش شیر را دریافتکند.

فوق تخصص نوزادان بیمارستان حضرت ولیعصر(عج)با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر بر سلامت حال و آینده مادر و کودک اثرات بسیار مهمی دارد،تصریح کرد: هم عمل شیردهی از پستان و هم تغذیه با شیر مادر حائز اهمیت می باشد. تغذیه از پستان مادر برای رشد و تکامل فک و صورت، عضلات زبان و عضلات شیپور استاش اثر تکاملی دارد، میزان بروز عفونت گوش میانی را کاهش می دهد و گفتار روان تر و قابل فهم تر ایجاد می کند، از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و مشکلات محتاج ارتودنسی را کاهش می دهد، شیر خوار در مصرف شیر توان خود تنظیمی پیدا می کند،که بر تنظیم اشتها کودک در آینده اثر کرده و از چاقی پیشگیری می کند..

وی درادامه تاکید کرد : تغذیه با شیرمادر تامین کننده گرمای صمیمت و نزدیکی و تماس مادر و کودک است،که نتیجه آن ارتقا تکامل جسمی و عاطفی کودک است. در مادرانی که شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه میکند انواع سرطانهای پستان ، تخمدان ، دهانه رحم ، پوکی استخوان ، سنگ کیسه صفرا ، دیابت و بیماریهای قلبی ، عروقی کمتر است.

 10الی 16 مردادماه هفته جهانی تغذیه با شیرمادر نامگذاری شده است .