بیمارستان ولی عصر (عج) فسا

 hedere bimarestan 000597.jpg

آخرین اخبار

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان، به منظور آشنایی وکسب آمادگی های لازم کادر درمانی بیمارستان واطلاع از خطر بروز بیماری MERS همزمان با بازگشت حجاج ایرانی از سرزمین وحی ، 3 دوره آموزشی کرووناویروس باهمکاری معاونت درمان، واحدمبارزه بابیماریهای معاونت بهداشت وبه همت سوپروایزور آموزشی بیمارستان برگزار گردید .

گفتنی است : کورونا ویروس ها نوعی ویروس هستند که عموماً باعث سرماخوردگی معمولی در انسان می گردند اما برخی از آنها مانند سارسSARS می تواند باعث بیماری تنفسی شدید و گاهی مرگ شوند.

کورونا ویروس MERS برای اولین بار در عربستان شناخته شد و هر چند در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفلوانزا (تب، سرفه، بدن درد و گاهی اسهال) می گردد. اما در گروهی از بیماران نیز (مانند سالمندان) ممکن است باعث بیماری شدید تنفسی و بستری در بیمارستان گردد.

  

علائم بیماری

* تب بالای 38 درجه ساتیگراد

*سرفه و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیده شود

*اسهال: برخی بیماران دچار اسهال نیزمی شوند

* تنگی نفس: در صورت احساس تنگی نفس باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمود.

 

درمــان

در حال حاضر کوروناویروس جدید واکسن و درمان قطعی دارویی ندارد.

 

راه انتقال

راه انتقال دقیق این ویروس مشخص نشده است اما به نظر می رسد از راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال باشد. همچنین احتمال می رود که تماس با بزاق و ترشحات بدن شتر و مصرف شیر غیر پاستوریزه آن حیوان باعث بیماری گردد.

 

راه های پیشگیری

1- رعایت اصول بهداشت فردی: شامل شستن صحیح دستها به دفعات - رعایت فاصله حداقل یک متر با فردی که سرفه می نماید.

2- مسافری که به کشورهای عربی مانند امارت متحده عربی، عمان، قطر، اردن و مخصوصاً عربستان مسافرت می نماید از خرید و مصرف مواد غذایی و آشامیدنی غیرمطمئن از دست فروشان خودداری نمایید.

3- از تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی خودداری شود. باید در مواقع سرفه از دستمال استفاده شده و در صورتی که دستمال هنگام سرفه نمودن در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج می توان استفاده گردد.

4- دست ها با آب و صابون یا با محلول های الکلی پاک کننده دست شستشو شود.

 

در صورتیکه در عرض دو هفته از بازگشت زائر (مسافر) احساس کسالت، تب، علائم تنفسی و علائم گوارشی مانند اسهال نمایان شد حتماً به پزشک مراجعه و او را در جریان سفر اخیر خود قرار دهد.