بیمارستان ولی عصر (عج) فسا

 hedere bimarestan 000597.jpg

آخرین اخبار

مشاهده کلیه اخبار

     به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی تخصصی وفوق تخصصی حضرت ولیعصر(عج) فسا،باتوجه به اجرایی شدن طرح 724 یا پروتکل درمانی سکته مغزی، دوره آموزشی در بیمارستان، دوره آموزشی در این خصوص، توسط سرکارخانم دکتر شعبانی متخصص مغز واعصاب، جهت کادر درمانی بیمارستان خصوصا بخش های اورژانس، داخلی و آی سی یو وباهمکاری سوپروایزر آموزشی بیمارستان امروز شنبه یکم آبان ماه 95 برگزار گردید .

در این جلسه که مترون محترم بیمارستان، جناب آقای سرسبز وسوپروایزرهای بیمارستان نیز حضور داشتند در مورد سکته مغزی، علائم، مراقبت های تشخیصی و درمانی اولیه، مراقبت های پرستاری و home care مطرح گردید.

خاطر نشان می گرددسکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که خونی که مسئول تغذیه قسمتی از مغز شما می‌باشد، قطع گردیده و یا شدیداً کاهش پیدا کند، که این امر موجب می‌گردد بافت مغز از اکسیژن و غذا محروم‌گردد. در عرض چند دقیقه سلول‌های مغز شروع به مردن و نابود شدن می‌نمایند.

سکته مغزی، یک موقعیت اورژانس و فوریت پزشکی است. درمان سریع و بدون‌ درنگ، تعیین‌کننده و حیاتی است. با انجام اقدامات سریع و زودهنگام می‌توان آسیب و صدمه مغزی و نیز عوارض و عواقب بالقوه و محتمل‌الوقوع را به حداقل رساند.

اخبار خوش حاکی از آن است که سکته‌ها و حملات مغزی، قابل درمان و قابل پیشگیری می‌باشند. این امکان وجود دارد که کنترل بهتر عوامل خطر سکته‌های وسیع و بزرگ، مثل فشار خون بالا، کشیدن سیگار، و کلسترول بالا، در این کاهش نقش داشته باشند.

علایم عمومی سکته مغزی:

. بیحسی، ضعف و ناتوانی یا از کار افتادن یک قسمت بدن( علامت آن ممکنه بصورت افتادگی بازو، پا یا پلک پایین یا کج شدن دهان)

.  اختلال در صحبت کردن یا مشکل در یافتن کلمات یا اختلال در درک و فهم سخن

.   تیرگی ناگهانی بینایی یا از دست دادن دید

.   سردرد بسیار شدید

 

شما با استفاده از آزمایش سه علامت صورت، بازو، صحبت کردن                     Face-Arm-Speech Test (FAST) می توانید تشخیص بدهید سکته مغزی یا سکته ناقص مغزی اتفاق افتاده است.

F ( ضعف صورت): آیا شخص می تواند لبخند بزند؟ آیا دهان یا پلک چشم او افتادگی دارد؟

A ( ضعف بازو): آیا شخص می تواند هر دو بازویش را بلند کند؟

S ( مشکل سخن گفتن): آیا شخص بطور واضح می تواند صحبت کند یا بفهمد که شما چه چیزی می گویید؟

 

گفتنی است همین دوره در تاریخ 95/8/8 نیز جهت گروه دوم در بیمارستان برگزار خواهد گردید .